Macera Başlasın: Yıkanabilir Bebek Bezi (YBB)

İkinci bebeğime hamileyken duydum yıkanabilir bebek bezlerini. Elimden geldiğince doğal yaşamaya çalıştığımdan hemen dikkatimi çekti ve araştırma deryalarında yüzmeye başladım. O kadar teferruatlı gelmişti ki başlarda. Bir sürü terim, bir sürü İngilizce isim, bir sürü çeşit… Bloglarda gezip ne var ne yoksa okudum. Fakat çoğu yabancı ülkelerde yaşayan annelerdi ve bahsi geçen ürünler Türkiye’de yer almıyordu. Yurt dışından getirtilmesi gereken ürünlerdi. Yine de yıkanabilir bebek bezinin mantığını kavrama konusunda çok yardımcı oldular.

Ben burada onların yazdığı konuları tekrar yazmayacağım. Yeri geldiğinde linkleri verip devam edeceğim. Linkleri eklediğimde açıp okuduktan sonra tekrar bu yazıya dönerseniz yıkanabilir bebek bezleri hakkında tüm malumata sahip olursunuz inşallah. Ben hem faydalandığım linkleri, hem de kendi tecrübelerimi, püf noktaları, Türkiye’deki markaları ve nereden temin edebileceğinizi vb. paylaşacağım. O halde başlayalım.

Bu araştırmalarım sonucunda Hanne bebekte lohusalık dönemimi atlattıktan sonra yıkanabilir bezi kullanmaya karar verdim. Kime söylesem bıyık altından gülüyor, yapamayacağımı söylüyordu. Bu söylemler beni zaman zaman etkilese de, Facebookta bulunan ‘Yıkanabilir Bebek Bezi’ grubundaki annelerden çok cesaret aldım. Gruba katılmak için: https://www.facebook.com/groups/683844848463159/ .Her türlü sorunuza samimiyetle cevap bulabilirsiniz.

Hepsi, benim gibi başlamadan önce yapamam korkusu yaşayıp, başladıktan sonra ‘Gözümde büyütmüşüm. O kadar da zor değilmiş.’ diyordu. Çünkü genelde, insana yaşamadığı şey zor geliyor. İçine girince ise, su akıyor yolunu buluyor. Hala bu bezlerden haberi olmayan ve ybb kullandığımı duyan herkes pörtlemiş gözlerle bana bakıyor. O bakışları çok seviyorum 😄

Sonuç olarak şuna karar verdim: Denemekten zarar gelir mi? Hayır. Yapamazsam bırakırdım zaten. İlerde keşke demektense, yaşayıp hüsrana uğramayı yeğlerdim. Ybb’ye başlamam 4 ayı buldu ama sonunda gerçekleşti ☺️

Gelelim maddi boyuta. Yıkanabilir Bebek Bezleri ilk etapta pahalı gelebilir. Çünkü bir tanesi 1 paket hazır bez fiyatında denebilir. Ama bunu, çocuğun bez kullandığı 2-3 seneye vurduğunuzda hazır bezlere harcadığımız para miktarı, ybb’nin 2 katına çıkıyor. Bir de bu ybb’leri 2., hatta 3. Çocuğunuzda kullanacağınızı düşünürsek, maddi hesaba hiç girmemize gerek yok 😂

Ama diğer yandan toplu alımda sıkıntı yaşayacak aileler olabilir. O yüzden size tavsiyem, hamileyken her ay bir iki tane alarak biriktirme yapabilirsiniz. Bebeğiniz doğduysa, 3 tane alıp denemeye başlayabilir, yapabildiğinizi gördüğünüzde de yavaş yavaş miktarı artırabilirsiniz. Ben nerelerden alabileceğinizi de paylaşacağım

Tek Kullanımlık Hazır Bezlerin Zararları

Yıkanabilir bebek bezi konusuna geçiş yapmadan önce ele alınması gereken ilk konu; tek kullanımlık hazır bezler ve zararları. Çünkü ybb’ye (yıkanabilir bebek bezi)  geçiş yapmanın ilk şartı bunu kavramak.

Hazır bezler hem insan vücuduna, hem doğaya zararlı pek çok kimyasal içeriyor. Uzun yıllardır kullanılmadıkları için uzun vadede verdikleri zarar tam olarak bilinmese de, içlerinde bulunan kimyasalların zararları ortada. Direkt cinsel organa temas ettiğinden, üremeye çok büyük etki edebileceği aşikar. Ki zaten maalesef günümüzde doğurganlık eskiye nazaran epey azalmış durumda. Birçok kadın ve erkekte üreme noktasında çok ciddi hastalıklar, sıkıntılar meydana gelmeye başladı. Bunu elbette yalnızca bezlere bağlamak yanlış. Paketli gıdalar, ilaçlı sebze meyveler, giyimimize, mobilyamıza kadar giren kimyasallar, petrol ürünleri… Bezler yalnızca bu kördüğümün bir ayağı. Bu noktada yüzde yüz steril yaşamak imkansız olsa da ben kendi adıma elimden geleni yapıyorum.

Ayrıca bu kadar bebeğin doğaya bıraktığı hazır bezler de yadsınamaz düzeyde. Kaynağını hatırlamıyorum ancak, yıkanabilir bebek bezlerini araştırırken yazılardan birinde 1 bebeğin doğaya bir ton atık bez bıraktığını okuyunca çok şaşırmıştım. Varın siz dünyadaki bebekleri hesap edin.

İlk olarak;

http://www.zehirsizev.com/anne-cocuk/tek-kullanimlik-bebek-bezlerindeki-kimyasallar/  linkine tıklayarak tek kullanımlık bezlerin zararlarını okuyabilirsiniz.

Ayrıca Yabanelma Hüsra hanım da ybb hakkında üç bölümlük bir yazı dizisi hazırladı. İlki hazır bezlerin zararları hakkında.  Aşağıda vereceğim link bu zararları içeren birinci bölüm. Yazı dizisinin tamamına da sitesinden ulaşabilirsiniz. Buyrun:

1.bölüm:  http://www.yabanelma.com/2018/01/yikanabilir-bezler-1-bolum-neden-yikanabilir-bez-kullanmaliyim/

Yıkanabilir Bebek Bezi Çeşitleri

YBB’nin pek çok çeşidi olmakla birlikte, özellikle ülkemizde en çok kullanılanı şu şekilde olan modelleridir:

IMG_0763

Ybb’ler tek bedendir. Yani çocuğunuz büyüdükçe çıtçıtları yardımıyla beden ayarlaması yaparak aynı bezi tuvalete alışana kadar kulanırsınız. Ybb bir dış bez, bir de içbezden oluşur. İç bezsiz kullanılmaz. Bezleri alırken markaya göre yanında iç bezi olan ya da olmayan çeşitleri vardır. İç bezleri hazır satın alabileceğiniz gibi, kendiniz de yapabilirsiniz. Çünkü ne kadar iç beziniz varsa, o kadar iyi. İç bez fazla olunca bezleri yıkama sıklığınız azalır. Sık değiştirmede çiş ve kaka dış beze geçmediği sürece, sadece iç bezi değiştirip, aynı dış bezi tekrar kullanabilirsiniz.

Peki kendiniz nasıl iç bez yapabilirsiniz? Çook çeşitli yöntemleri var 😊 Anlatmadan önce aşağıya gözünüzde canlanması açısından iç beziyle birlikte bir ybb koyuyorum:

IMG_0764

Benim en fazla yaptığım iç bez malzemesi; havlular. Kullanılmış da olabilir, kullanılmamış da. Zaten hiç kullanılmamış havluları da ybb’de kullanmadan önce 2-3 kere yıkamak ve bu şekilde emiciliği artırmak gerekiyor. Bu satın aldığınız tüm dış ve iç bezler için geçerli. Hepsini 3 kere yıka-kurut-yıka yaptıktan sonra kullanıyoruz.

Benim evde hiç kullanmadığım 2 bambu havlu ve bir de yırtılan pamuk havlum vardı. Bu havluları uzunluklarına göre üçe ya da ikiye kesip terziye verdim. Kenarlarına overlok çektirip tepe tepe kullanmaya başladım JHazır iç pedleri ölçerek hangi uzunluğa göre keseceğinize karar verebilirsiniz. Bu havluları iki şekilde katlayarak kullanıyorum. Birincisi dörde katlayarak bu şekilde:

IMG_0765

İkincisi de, idrar genelde ön bölgede toplandığından, ön bölgeyi daha kalın, arkayı bir kat daha ince yaptığım uzunlamasına katlama:

IMG_0766

Bunun yanında instagramda hesabı olan https://www.instagram.com/youbebek/?hl=tryoubebek‘ten 10’lu olarak satılan müslin bezlerden alıp katlayarak kullanıyorum. 2 müslini dış beze koyulabilecek kalınlıkta katlayıp üst üste ya da bir müslin bez+ön bölgeye artan havlu parçası gelecek şekilde koyarak kullanıyorum.

IMG_0767

IMG_0768

Bir de benim okuduğumda çok şaşırdığım ama ybb kullanan annelerin bir hayli övdüğü bir iç bez çeşidi daha var: atlet 😀 Eşinizin, sizin eskiyen atletlerinizi atmıyor iç bez yapıyorsunuz. Teri nasıl emiyorsa, idrarı da öyle emecek 😄Ben bir müslin bez+ ön bölgeye atlet gelecek şekilde koyuyorum:

IMG_0769

Ybb’yi Ne Sıklıkta Değiştireceğiz?

Aslında bu bebekten bebeğe değişen, bebeğin çiş yapma sıklığına, yoğunluğuna göre farklılık gösterecek bir durum. Deneme yanılma yöntemiyle anlaşılabilir. Ben gündüzleri 2-3 saatte bir dış bezle birlikte değiştiriyorum. 1 saatte bir bakarsanız dış bez ıslanmadan iç bezi değiştirerek de kurtarabilirsiniz 😊

‘Sızdırma yapıyor mu?’ diyenlere ise cevabım; hayır. Gün içinde kalkıp bezi 8 saat değiştirmezseniz elbette sızdırır ama onun dışında ben bir sıkıntı yaşamadım 😊

Peki Ya Zalım Geceler?

Gecelerden de hiiç korkmayın 😄 Ben ilk günler cesaret edemesem de, bismillah deyip geceye de başladım. Geceleri baby neo marka hazır iç bez kullanıyorum. Bir adet, bezle birlikte gelen çift taraflı emici ped,üstüne de yine babyneo marka ince bambu ped.Normalde geceden sabaha hiç değiştirmeden idare ediyordum. Ama son zamanlarda, belki de bebeğim büyüdüğünden çiş miktarı da arttı, sabaha doğru taşma yapıyor. O yüzden gece  1 kere değiştirmem gerekiyor.

Kakalar Ne Olacak?

Gelelim en merak edilen yerlerden birine. Ek gıdaya geçene kadar bebeğin kakası sulu olduğundan aslında bir nebze daha kolay. Ben bu iş için bir diş fırçası aldım, kullanmadığımız alaturka tuvaletin minik lavabosunda akıtıyorum fırçayla. Klozete ya da alaturka tuvalete de yapılabilir bu işlem. Benim belim ağrıdığından ve bu lavaboyu da kullanmadığımızdan burada yapıyorum.

Hanne şu an 7,5 aylık oldu. Ek gıdaya başladığımızdan dışkısı artık katılaşmaya başladı. Bu kadar yoğun dışkıyı fırçayla akıtmak hem zor hem de mide kaldırmıyor 🙈😄 O yüzden ara bezin üstüne bir de atılabilir liner koyuyoruz. Hobaa nereden çıktı bu liner? Hemen anlatayım. Benim ilk aldığımda Türkiye’de olmadığından aliexpressten getirttiğim koparıp koparıp iç bezin üstüne incecik koyduğum bu suda çözünebilen bambu linerler sayesinde kakanın katı kısmıyla hiç uğraşmadan direkt tuvalete atabilirsiniz. Aliexpressten aldığım link: https://www.aliexpress.com/item/Baby-Flushable-Biodegradable-Disposable-Cloth-Nappy-Diaper-Bamboo-Liners-100-Sheets-for-1-Roll/32601858492.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.bDtjch

Ben aldığımda 10 TL’ye denk geliyordu. Dolar artınca şimdi almış başını gitmiş. Ama şöyle de bir güzel haber var ki, taleplere dayanamayan babyneo bu üründen üretti. Benim elimdeki bitmediğinden daha almadım ama siz sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca tabi ki bunu ek gıdaya geçmeyi beklemeyip baştan itibaren de kullanabilirsiniz.

Kendisi şöyle bir şey:

IMG_0770

IMG_0771

Bir de bunun pamuk liner versiyonu var. Şöyle:

IMG_0772

Atılabilir değil, yıkanabilir. Bunlardan da 50’li aldım. Ama hiç gerek yokmuş. Çünkü sonuçta kaka buna da geçse, iç beze de geçse yıkıyorum, temizliyorum. Hatta bunu koyduğumda hem lineri, hem iç bezi (ister istemez kakanın rengi de olsa geçiyor) yıkadığımdan daha zahmetli oluyor. O yüzden şimdi bu linerleri çiş yaptığında suyla ıslatıp altını silmek için kullanıyorum. Bir kesede biriktirip yıkıyorum. Kaka yaptığında da alt silme pamuğuna su döküp kullanıyorum. Islak mendil kullanmıyorum.

Yeri gelmişken şunu da belirteyim: ybb kullanan birçok anne tuvalet iletişimi yaparak aslında bebeğin kakasını tuvalete yapmasını sağlıyor. Aman dikkat! Tuvalet eğitimi değil tuvalet iletişimi. Ben de aktif olarak değil ama arada bir uyguluyorum😊 Nedir bu tuvalet iletişimi? Bir yazı dizisi var bununla ilgili. Aşağıdaki linkten ulaşabilir, müsait zamanınızda okuyabilirsiniz. Eklediğim sadece 1. Böl

https://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com.tr/2014/01/0-18-aylk-bebekler-icin-tuvalet.html?m=1

Ybb Nasıl Yıkanır?

Doğal bir bebek bezi kullanırken elbette deterjanımızın kimyasal olması mümkün değil. Seçeceğimiz doğal, organik deterjanlarda ise bazı kriterler var. İçinde sabun tozu, boraks,zararlı hiçbir şey olmayacak. Çünkü bunlar suda tam erimeyip bezin gözeneklerini tıkıyor ve emiciliği azaltıyor. Dolayısıyla da sızdırma oluyor. Bu yüzden genelde ekoloji sıvı deterjanlar kullanıyor anneler. Moms green, biobellinda, domol ekolojik deterjanları bunların arasında. Ben ise sıfır kimyasal içeren sabun cevizi kullanıyorum JHatta çamaşırlarda da sabun cevizi kullanıyorum. Sabun cevizi nedir? Nereden temin edilir? Nasıl kullanılır? Gibi sorularınız için sizi bu adrese yönlendiriyorum : http://www.sabuncevizi.com

IMG_0773

Ayrıca deterjan gözüne de ‘Çamaşır sodası’ koyuyorum. Ayrıca hem deterjan hem yumuşatıcı gözüne sirke de konulabilir temizlik için. Ben kurutma makinesi kullandığımdan zaten çok yumuşuyorlar. Kurutma makinesi kullanmayanlar havluların sertleşmesinden şikayetçi olabiliyor. Havluyu dış beze koymadan birbirine sürterseniz daha yumuşak olduğunu göreceksiniz. Sakın ha yumuşatıcı falan kullanayım demeyin. Hele ki üreme organı, çok tehlikeli. Aslında hiçbir çamaşırda yumuşatıcı kullanmayın 😄

Şunu da eklemeden geçmeyeyim: kimyasal krem de kullanmıyoruz. Kızarıklık gibi durumlarda ısıtılıp soğutulmuş zeytinyağı, kantaron yağı kullanabilirsiniz. Ben ayrıca kendi yaptığım, yağlardan oluşan kremi kullanıyorum. Krem tarifini http://www.fermentemutfagim.com ‘dan bulabilirsiniz.

Dışarda Ne yapıyorum?

Hem evde hem dışarıda ybb kullanan anneler var. Aslında yapılabilir. Yanında bir adet kirli torbası taşırsan zor değil. Ama ben bu işe başlayamadım. Dışarıda hazır bez kullanıyorum. Kullandığım marka: Bambo Nature. Yine sertifikalı, klorla değil oksijenle beyazlatılmış, içinde diğerleri gibi riskli kimyasallar,jeller olmayan organik bir bez. Normal bezlere göre tabi ki pahalı. Ama ben çok az kullandığımdan 1 paket, rahat en az 1 ay yetiyor. Hatta geçiyor bile… Haftada ancak 4-5 tane kullanıyorum. N11’den satın alıyorum.

 Kirli Bezleri Nerede Saklıyorum?

Kirli bezleri önce normal bir kapaklı kovada saklıyordum. Ama hem sığmıyor, hem de kapağı açınca çok koku yapıyordu. Ben de sıvı ve koku geçirmez fermuarlı bir kirli torbası aldım. Bunu da yukarıda linkini paylaştığım youbebek’ten çok uyguna aldım. (Youbebek’te de ybb satılıyor. Kullananlar var, ama ben kaynağı bilmediğimden tercih etmedim.) Kirli Torbam:

IMG_0785

Kaç Bez Gerekli?

Aslında bu tamamen yıkama sıklığınızla ve iç bez sayınızla ilgili. Çok fazla iç beziniz varsa, yıkama süreniz uzar. İki günde bir yıkayacaksanız daha az, haftada bir yıkayacaksanız çok sayıda dış beze ihtiyacınız var. Kurutma makineniz yoksa en az 10 dış beze ihtiyacınız olacaktır. Bu sayıyı 15-20’lere çıkaran anneler de var. Tabi bu zamanla olacak bir şey. Hem iç hem dış bezleriniz zamanla artacak.

Benim 8 dış bezim, 2 adet de yün bezim var. Bezlerimin az olmasının sebebi, iç bezimin fazla olması ve kurutma makinemin olması. Bezleri yıkadığımda aynı gün kurumuş olarak kullanabiliyorum. Kurutma makinem olmasa özellikle kışın çok beze ihtiyacım olurdu. İmkanı olanlara şiddetle tavsiye ediyorum kurutma makinesi.

‘Zor olmuyor mu temizlemesi, yıkaması, kurutması?’ diyenlere ‘hayır.’ cevabını vermemin en büyük sebeplerinden biri bence kurutma makinemin olması. Yoksa 2 günde bir o kadar bezi ser, kurut, topla, katla; daha çok zorlanabilirdim. Ama bunu yapan da çook anne var. Başa gelince kolay geliyor sanırım 😊

Bana en zor gelen kısım koca bir popo 😂 Buna da dikkat etmenizi tavsiye ederim. Evde giyeceği kıyafetleri harem tarzda alırsanız çok rahat edersiniz. Zıbınlar da biraz daha büyük/uzun olmalı.

IMG_0776

Hangi malzemeli Yıkanabilir Bebek Bezi?

Gelelim zurnanın zırt dediği yere😋 Ybb birçok malzemeden üretiliyor. Bambu, bambu kömürü, pamuk, yün, polyester… Şimdi bunları tek tek ele alacağım.

 • Pamuk bezler:Ybb kullanmaya ilk niyetlendiğimde bu yola yine doğal ürünlerle devam etmeye niyetliydim. Polyester kullanmak istemiyordum. Gel gelelim kervan yolda düzüldü. Pamuk bezler kullanmak istediğim ve kolay ulaşabileceğim ürünlerdi. Ancak okuduğum kaynaklardan öğrendim ki, ülkemizde pamuklar da aşırı derecede ilaçlanıyor. Ne doğallığı kalıyor, ne saflığı. Üstüne haberlerde pamuk tarlasından toplanmış pamukların içinde uyuyakalan çocukların tarım ilacından hayatını kaybettiğini görmek de tuz biber oldu.

Burada devreye ‘organik pamuk’ ürünler giriyor. Ancak maalesef ben Türkiye’de böyle bir ürüne rastlamadım. Yurt dışından getirtmek gerekiyor. Ben 1 tane getirttim. Ama daha fazlasını almadım. Belli sertifikalar var. İyice araştırıp, sertifikaları okuyup, bilgi edinip almakta fayda var. Ancak benim İngilizcem çok yeterli olmadığından, biraz da üşendiğimden organik pamuk olayına çok fazla giremedim. Gelelim markalara:

 • Ben 1 adet Aliexpressten sertifikalı Pororo marka organik pamuk bez getirttim. Kaliteli. Bir sıkıntı yaşamadım. Linki şu şekilde:

https://www.aliexpress.com/item/Reusable-Baby-Boys-Girls-Cotton-Cloth-Diaper-Nappy-Cover-Pockets-Washable-Anti-Leak-Cloth-Diapers-Double/32811440180.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.bDtjch

 • Bir tane instagramda https://www.instagram.com/mnelam/?hl=trhesabından normal pamuk ybb diktirdim. Emine hanım çok tatlı bir kadın. Diktirmek isterseniz yardımcı olacaktır.
 • Son olarak ülkemizde pamuk bebek bezi satan en güvenilir firma Pamucco markasıdır. https://www.pamucco.comadresinden ulaşabilirsiniz. Pamuğu organik pamuk olmamakla birlikte, nanoteknolojiyle üretilmeyip, üretim aşamasında sağlığı tehdit eden kimyasallar kullanılmadığına emin olabilirsiniz. Ben yavaş yavaş yün beze geçme niyetindeyim. Bu niyette olmasam polyesterleri değiştirmek adına mutlaka pamucco alırdım. Belki yine de alırım 😊
 • Ancak şunu söylemem gerekir ki pamuk bezleri sık değiştirmek gerekiyor. Yoksa sızma yapar. Polyester malzemeli bezler yapısından dolayı kolay kolay sıvı geçirmez. Ama pamuklar, – dış bezin arasında bir kat sıvı geçirmez malzemeli kumaş olsa da- bir süre sonra sıvı geçiriyor ve çamaşırına da geçiyor. O yüzden daha sık kontrol etmek gerekiyor. Pamuk Bezlerim:

IMG_0774

 • Bambu-Bambu kömürü bezler: Bambu da biliyorsunuz ki doğal bir malzeme. İlaçlanıyor mudur, bir riski var mıdır orasını bilemiyorum. Zaten Türkiye’de böyle bir bez yok JYurt dışından getirtmeniz gerekiyor. Aliexpress ve Amazon.com ‘dan getirtenler var. Genelde bu bezler alvababy markalı. Direkt alvababy.com‘dan da getirtebilirsiniz.

Bambu kömürü bezler ise aliexpresste satılan, bambu bezlere göre çok daha ucuz, bazı annelerin kullandığı bezler. Bambunun yakılarak üretildiği bir malzemeymiş. Zaten rengi siyah. Zararı ya da yararı şu anlık bilinmiyor. Ama benim içime bu belirsizlik sinmediğinden almadım.

 • Polyester bezler: Bu yola girdiğimde polyester bez kullanmayacağım demiştim. Ancak yukarıda pamuk konusunda bahsettiğim sebeplerden dolayı Türk malı uluslararası Öko tex class 1 sertifikalı Baby neo marka bez kullanmaya karar verdim. Bu markalı bezler dikiş iplerine kadar sertifikalı. Yani kumaşlar bebeğe zararlı hiçbir kimyasal işlemden geçmiyor ve sağlıksız boya kullanılmıyor. Bir pamuk bez aldığımda titanyum dioksit, klor gibi tehlikeli kimyasallarla beyazlatılmadığını (ki çoğu üretici bu yollara başvuruyor) , kumaşının zararlı kimyasallar içermediğini bilmediğimden; polyester ama geçtiği işlemlerden mutmain olacağım markayı tercih ettim. Bu noktada baby neo temsilcisi Kaan Bey her türlü soruma cevap verdi. Facebook’taki grupta her türlü soru ve soruna dönüş yapıyorlar, çok ilgililer. Şu adresten ürünlere ulaşabilirsiniz: http://www.babyneomarket.com

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim; ybb hakkında okuduğum bloglarda baby neo hakkında hep olumsuz yorumlar vardı. O yüzden bu markayı kullanmayı düşünmüyordum. Sonra bir de baktım ki facebook ybb grubunda birçok anne babyneo’yu kullanıyor ve çok memnun. Sonuçta anladım ki; bu blogların yazılış tarihi 4-5 yıla dayanıyor. Baby neo geçen bu süreçte kendisini geliştirmiş ve şikayetleri dikkate alıp bezleri iyileştirmiş. Ben hiçbir sorun yaşamıyorum. Polyester alacaksanız, aliexpressteki ucuz ve ne idüğü belirsiz polyester bezlerden alacağınıza, bir kerelik para verip baby neo almanızı tavsiye ederim.

Baby neo’dan bir bez aldığınızda iç beziyle birlikte geliyor. Bu iç bezlerin bir tarafı bambu, bir tarafı polyester. Ben polyester bez kullansam da, bebeğimin özel bölgesine polyester değdirmiyorum. Hazır iç bezlerin bambu tarafını kullanıyorum. Kendi iç bezlerim ise zaten pamuk ve bambu. Giydiğimiz kıyafetlerin de çoğunun polyester karışımlı olduğu ve pamukların da durumu düşünülürse, dünyanın sonu değil bana göre. Ama yine de en doğalı en güzeli. Bu yüzden yün beze geçiş niyetindeyim. Duyduğumda yine çook şaşırdığım bu mucizevi yün nimetini şimdi sizlere anlatacağım. Şaşırmaya hazır olun 😄

 • Yün Bezler:
 • IMG_0775
 •  Ybb araştırırken karşıma yün bezlerle alakalı birkaç şey çıktı ama pek üzerinde durmadım. Biraz cahillik, biraz da tavsiye edilen yün bezlerin ateş pahası ve yurt dışında olması 😂Bir yün bez dolar ve Euro da artınca 150-200 TL’ye geliyordu ve ben de fiyatı görünce ayrıntıya girmedim. Gel geleliiim bir Türk girişimci kadın, organik yün bez üretti. ‘Ecowoco’. İnstagram hesabına şuradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/ecowoco.com_/İlk alıcıları da bizleriz. Doğal mı doğal, sertifikalı hakiki merinos yünü. Benim iç bezi koymak için ipli iç bez eksiğim olduğundan henüz aktif kullanıma geçemedim. İnşallah onları tamamlayınca geçeceğim. Üstelik yün bez kullananlar için 2-3 adet yeterli! Sebebini yazıyorum 😊 Daha doğrusu ecowoco’nun birkaç açıklamasını ekliyorum:
 • Ecowoco %100 yün donlar ne işe yarar? Yün donlar yıkanabilir emici bir iç bezle birlikte kullanıldığında sızdırmaz dış bez (cover) görevi görürler. Bez değişimi aralarında eğer kaka bulaşmamışsa sadece havalandırmak yeterlidir. Bir sonraki bez değişiminde tekrar kullanabilirsiniz. Çiş kokusundan eser kalmadığını görürsünüz. Çünkü yün kendi kendini temizler, kokuyu nötralize eder.* Bu yüzden 2-3 adet yün don düzenli kullanım için yeterlidir. *Yünün sızdırmama ve kokuyu nötralize etme özelliğinden maksimum derecede faydalanmak için ilk kullanımdan önce 2-3 kez sonrasında ayda bir kez veya ihtiyaç duyuldukça lanolize edilmesi gerekir. Yün donu 2-3 haftada bir yıkayabilirsiniz.
 • Yün mucizevi bir liftir. Herşeyden önce doğaldır. Doğal olarak antibakteriyel özelliğe sahiptir. Kendi ağırlığının %30’u kadar su çekme kapasitesi vardır. Nefes alır ve mükemmel bir hava izolasyonu sağlar. Bu sebeple yaygın olarak bilinenin aksine yün kıyafetler yaz için de uygundur. Kışın soğuk havayı içeri geçirmediği gibi yazın sıcak havayı da içeri geçirmeyerek vücut sıcaklığının korunmasını sağlar.

Yani yün bezler lanolinleme (suyun içine lanolin ekleyip suda bekletme) işlemi yapıldıktan sonra sıvı geçirmez özelliğe sahip oluyor. Yıkamadan, sadece havalandırarak 2-3 hafta kullanılabiliyor.  Yün bezin de yine içine iç bez koyuyoruz. Ancak ben iç bezi koymada sorun yaşadım ve Zeynep hanımın bu sorunu çözmesiyle rahatladım. Şimdi iç bezi koymak için de cepli ve ipli bir kısım üretmesini bekliyorum. Şöyle:

IMG_0778

Bir de fotoğrafta gördüğünüz gibi yün bezler bacaktan külot gibi geçirmeli. Bir de normal bezler gibi yandan iple bağlamalı modeli üretecek ecowoco . Ondan da edinmeyi düşünüyorum.

Yeni hedefim tamamen yün beze geçmek☺️ İnşallah kullanıp onun tecrübesini de eklemek nasip olur.Umarım faydalı bir yazı olmuştur.Sevgiyle.Beyza.

Reklam

Macera Başlasın: Yıkanabilir Bebek Bezi (YBB)” üzerine 12 yorum

 1. Bambu doğal olmasına rağmen kumaş aşamasına gelene kadar çeşitli kimyasal işlemlerden geçmektedir, tıpkı pamuk gibi, sevgiler…( çok güzel bir yazı olmuş, emeğinize sağlık.)

  Beğen

 2. Yazınızı çok beğendim. Bilgilerim tazelenmiş oldu. Ve yün donların ne işe yaradıklarını bilmiyordum sayenizde öğrenmiş oldum. Emeğinize sağlık😊🤗

  Liked by 1 kişi

 3. ybb nin ne olduğunu araştırmaya başlayan yeni anneler için çok güzel ve açıklayıcı bi yazı olmuş teşkkürler. bende zor mu olur nasıl yaparım diye tereddüt ediyordum ama açıkcası içimi rahatlattınız bile bile bebeklerimize zarar veremeyiz.

  Beğen

 4. Merhabalar🤗 Yazdığınız bu ayrıntılı bilgiler için teşekkür ederim öncelikle. Doğum sonrasında kullanmak için ilk öneriniz hangisi olur acaba? Şu an hamileyim ve dediğiniz şekilde doğuma kadar kademeli olarak alışveriş yapma önerinizi dikkate alacağım😊 Bir de eklediğiniz linklere göz atacağım fakat hemen başlayamadığınızı söylemişsiniz ya yeni doğanda zor mu olur ki, siz ne dersiniz? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim, sevgiler❤️

  Beğen

  • Merhaba. Bezler tek beden olduğundan yenidoğana büyük gelip taşma vb olanlar duydum. Ama yapanlar da var bence yapabilirsiniz. Özellikle ilk 6 ay büyük tuvalet sulu olduğundan daha çok zorluyor ama katılaşınca daha kolay oluyor. Ben babyneo öneririm

   Beğen

 5. Harika bir arastirma yazisi olmus cok faydali, cokk tesekkurler. Ben de bebegim dogunca yun don kullanmaya karar vermistim, yazinizi okuyunca dogru karar oldugunu anladim. Ama ilk 3 ay hazir bez kullanacagim cunku cok fazla degistiriliyormus ilk 3 ay. Yazinizda hazir bez tavsiyesi de var cok tesekkurler. Yun don disinda o sizin kullandiklarinizin çit çitli olmasi cok hosuma gitti, ama yun donda farkli bedenler almamiz gerekiyor. Ayrica o atilabilir liner bez tavsiyeniz icin de ayrica tesekkur ederim, gercekten kara kara dusunuyordum yaa ben kaka nasil temizlerim ki falan diye 🙂

  Beğen

  • Ben de bir süre dışarda kullandım bu bezi. Ancak organikliği sadece oksijenle beyazlatılmış olmasından kaynaklı. İçinde yine sentetikler ve idrar tutan kimyasallar var ve olmak zorunda. Bu arada ben de dışarıda hazır bez kullanıyorum. Evde ybb. Herkesin kendi tercihi😊

   Beğen

  • Ben dışarda bu markayı kullanıyordum ancak dolar artınca fiyatı çok fazla arttı. Organik olma sebebi klorla değil oksijenle beyazlatılması ve içinde çok zararlı kimyasal parfüm vb bulunmaması. Ancak hiçbiri yıkanabilir bez gibi olamaz. Sonuçta belli miktar kimyasal barındırıyor aynı zamanda sentetik. Ama hazır bezlerin arasında en iyilerinden diyebiliriz.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s