Evde Kara Tahta Yapımı


Severim kara tahtayı. Üzerine tebeşirle şiirler, güzel sözler yazmayı severim en çok. Diğer tahtaları bilmem ama kara tahtalar bana daha canlı geliyor. Yani sanki duygu var içinde. İnsan yazarken mutlu oluyor. Evime de ne zamandır yapmak istiyordum. Bonibon doğunca bir de o girdi işin içine. Kalem tutmayı tam beceremeyen minik parmakların ince motor gelişiminde tebeşir faydalı ve onlar için daha kullanışlı. Tozsuz tebeşir almaya özen gösterdim. Yine de az biraz tozu var. Tozu minimuma indirmek için tahtayı nemli bezle siliyorum. Hiç toz kalkmıyor. Ki zaten normal tebeşir silgisi temizlemiyor, malzemeden ya da tahtadan kaynaklı sanırım.
Sonuç olarak çook uzun zamandır planımda olan ama bir türlü gerçekleştiremediğim kara tahta yapımını icraate geçirdim. Sosyal medyaya koyunca yapımına dair çok soru geldi ben de anlatayım dedim. Aslında çok fazla anlatılacak bir tarafı da yok:) 


Yapımı çok çok basit. Mesele malzemeleri toparlamakta. Ben kendim yapmak istediğim için önce bir tahta almam gerekiyordu. Koca Maltepe’de marangoz aradım bir süre. Bulduğumda iki adet ince kontrplak edindim. Biri daha küçük mutfağıma asmak için, diğeri de daha büyük Eymen’in henüz olmayan odasına asmak için. Kullanmadığım kesme tahtasını boyama fikri daha sonra ortaya çıktı tabi.

Marangozlardan beş dakikada çok çok uyguna kontrplak edinebilirsiniz çünkü kenarda köşede artık çok fazla tahtaları var. Sağolsun bi de kenarlarını benim için düzeltti, istediğim boyuta getirdi. Koca tahtalarla sokakta yürüyüp arabaya yerleştirdim. Marangoz uzaktı da arabayla gelmiştim Allah’tan. Yoksa sokaklarda bir elimde bebek arabası, bir elimde koca koliler, mukavvalar az gezmedim bu hobiler, etkinlikler uğruna.

Neyse tahtamızı edindikten sonra bir de kara tahta boyası ediniyoruz. Bir adet yetiyor da artıyor bile. Bu boya her kırtasiyede olmaz. Hobi malzemeleri satan yerlerden temin edebilirsiniz. Ben Maltepe’de internet üzerinden araştırarak buldum. Şehrinizde böyle bir yer yoksa internet üzerinden de alabileceğiniz tonla site var. Ben klasik olsun istediğimden siyah tercih ettim. Fakat birçok rengi mevcut, başka renkler de kullanabilirsiniz. Ben aşağıdakini kullandım:


İşte bu kadaar. Sık boyayı sür fırçayı boya! Ancak ponpon fırça ya da rulo fırça edinebilirseniz onlarla boyamak daha iyi olur. Çünkü normal fırçaların az da olsa izi kalabiliyor. Tahta tek katta kapanmazsa, attığımız boya kurudukça kapanana kadar sürelim. Bana iki kat yetti.

Ancak şöyle bir durum var. Tahtanızın pürüzsüz olması gerekiyor. Marangozdan aldığınız tahta pürüzsüzse sıkıntı yok. Ancak örneğin ben kesme tahtamı kara tahtaya çevirecekken zımparalamak zorunda kaldım, malum kesme izleri vardı. Yine de zemin tam düz değil ama idare ediyorum artık. Aşağıdaki resimde kesme tahtasının çıplak hali ve sağında da zımpara var.


Bizim bıdıkla boyayayım dedim bunu ama pişman etti 😄 Her yerimiz boya oldu!☺️☺️:)

Bakın bunda yazılar biraz daha pürüzlü. 2-3 kat zımpara atılabilirmiş.


Olsun. Gel deyince gelecek biri oldu mu hayatımızda, kesme tahtamız pürüzlü olmuş çok da mühim değil, değil mi?


Hadi kolay gelsin!

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s