Bebek Arabası Seçiminde Küçük, Ama Hayat Kurtaran Tüyolar

image

Sakin olun panik yok! O bebek arabası alınacak!

Bebek alışverişi yaparken en önemsediklerimizin arasında gelir bebek arabası seçimi. Ha babam marka model allak bullak olur kafamız. Tavsiyelere, yazılara, yorumlara çullanırız. Yani aslında bebek arabası ile alakalı bir çok yazı var. Ama benimki biraz daha farklı olacağı için kaleme alıyorum bu yazıyı. Teknik detayları, alınması gereken sertifikaları falan filan uzmanlara ve o yazıları bırakıyorum. Ben burada bir buçuk yıllık tecrübeme ve gördüklerime dayanarak pratik bilgiler vereceğim.

Bebek arabamda beni en çok ne memnun etti? Hangi özelliğinden memnun değilim? O yazıların bir çoğunda göremeyeceğiniz ve gerçekten bana çok avantaj sağlayan özellikler, öneriler olacak yazıda. Eğer siz de benim gibi hem uygun, hem kaliteli, hem kullanışlı bir bebek arabası arıyorsanız, “Basarım parayı en pahalısını, en kalitelisini alırım. Avm’de yürürken havam olsun (diyen gerçekten var) şöyle devasa bir şey alayım. ” demiyorsanız buyrun yazıya. Öyle düşünüyorsanız sizin pek işinize yaramayacak bu öneriler. Ve unutmadan şunu da söyleyeyim. Yazı hiçbir ticari kaygı gütmemektedir. Tamamen tavsiye isteyenlere ve bu vesileyle diğer annelere ulaşmak amacıyla hazırlanan bir yazıdır. Size burada çoğu insanın alamayacağı ütopik fiyatları olan bebek arabaları tanıtmayacağım. Elbette örnek teşkil etmesi açısından kendi kullandığım bebek arabasını söyleyeceğim ama hiçbir reklam amacı güdülmemektedir bilginize.

Bebek Arabası Tecrübelerim

Bebeğim olacağını öğrendiğimde her anne gibi bebek arabalarını araştırmaya başladım. Bir şey satın alacakken hem uygun hem iyisi olsun sonradan pişman olmayayım diye biraz fazla derine iniyorum sanırım. Eşim de aşırı araştırdığımı, kendimi yorduğumu söylüyor açıkçası. Ama huy işte çıkmıyor. Yani sizin anlayacağınız marka araştırmaktan, kullanıcı yorumu okumaktan beynim sulandı. Onlarca markaya, modele baktım. Ama kafamda net bir şey oluşmuyordu çünkü her marka ile alakalı hem olumlu hem olumsuz yorumlar vardı. Sonra anladım ki öncelikle ne tip bir bebek arabası almam gerektiği konusuna karar vermeliydim. Traveli var, portatifi var, büyük tekerlisi, küçük tekerlisi var, üç tekeri var, dört tekeri var, puseti var, bastonu var; var da var yani. Benim de tabi bir çok kişi gibi ilk olarak büyük tekerlekli, portatif, yani açıp kapatırken oturma yeri çıkarılıp takılmak zorunda kalan, şöyle bakınca artistik görünen devasa bebek arabaları hoşuma gitti. Şunlardan bahsediyorum:
 image
İlk 1 yıl resmin sağındaki gibi ana kucaklı kullanılıyor. Ana kucağı aynı zamanda araba koltuğu olarak da kullanılabiliyor. Bebek biraz büyüyünce de soldaki gibi kullanıyorsunuz. Benim kriterlerim şunlardı:

1-) KOLAY AÇILIP KAPANMASI

Ancak yukarıdaki tipler bana göre kolay açılıp kapanamıyor. Önce oturduğu kısmı çıkarıp katlamanız, sonra iskelet kısmını katlamanız gerekiyor. Yani iki parça olduğundan bir elinizle çocuğu tutup, bir elinizle arabayı açıp kapatmanız olanaksız.  Üstelik ben çok gezen bir insanım. Oğlum doğduktan sonra çalışmadığım için onu da alıp oraya buraya gidip duruyorum. O yüzden bebek arabasının rahat açılıp kapanıyor olması benim için büyük avantaj. Gerçekten tecrübeme dayanarak söylemeliyim ki en önemli özelliklerinden birisi bu. Ama bebek arabası iki parça olduğunda koltuğunu ve tekerini ayrı katlamam gerekiyordu. Çocukla birlikte bunu yapmak benim için zor olacaktı. Allah’a şükür araba kullanıyorum ama arabasız gittiğim yerler de var. O yüzden her ihtimali düşünmek zorundaydım. Portatiflerin bu özelliği benim için dezavantajdı.

2-) OLMASI GEREKEN MİNİMUM AĞIRLIK VE BÜYÜKLÜK

Bu tipler okuduğum kadarıyla çok büyük ve ağır. Bizim kendi arabamız hatchback. Yani bagajı küçük. Eşimle ikimizin ailesi de şehir dışında. Çok fazla şehir dışı yolculuk yapıyor ve eşya götürüyoruz o yüzden eşyalarımızla birlikte sığabileceğimiz bir bebek arabası olması gerekiyordu. Bunlar bizim için çok zor olacaktı.
Bu tip portatif bebek arabalarını kullananların yorumlarını okuduğumda hemen hemen hepsinin daha sonradan bir de baston tarzında daha pratik bir bebek arabası satın aldığını gördüm. Şu an etrafımda da bu tip bebek arabası alan kişilerin bunu yaptığını görüyorum. Mutlaka ikinciyi de alıyorlar. Bense böyle şeylere gelemezdim. Yani bir tane almalıydım ve onu kullanmalıydım. Evde ufacık bir fazlalığa dahi tahammülüm yoktur. Aynı zamanda birçok kişi bu iki parça arabaların ağır olduğunu söylüyorlardı. Ama ben bir yere gittiğimde, bir merdiven olduğunda ya da yolda engel olacak bir şeyle karşılaştığımda yeri geliyor arabayı kucaklayıp kaldırmak zorunda kalıyorum. Üstelik çocuk da gittikçe ağırlaşıyor. Daha ağır bir araba olsaydı ne yapardım bilmiyorum. Ama yanlış anlaşılma olmasın bu gidip en hafif arabayı alın demek değil. Kuş gibi arabalar da denge açısından ve sağlamlık açısından iyi olmuyor.  Yani orta hallisini bulmak gerekiyor.
Yazdığım sebeplerden ötürü iki parça bebek arabası almaktan vazgeçtim. Ama bunlar bana uymayan özellikler ve benim gerekçelerim. Yani siz çok fazla dışarı çıkmayan, arabasız bir yere gitmeyen birisi olabilirsiniz. İki parça olması, kapatıp açması, büyüklüğü, ağırlığı sorun etmeyebilirsiniz. Yani sizin hayatınıza göre yukarıdaki tip uygun gelebilir.   Konumuza dönersek bunları okuyunca şöyle bir bebek arabası almaya karar verdim:
 IMG_5065
 image.jpeg
Gördüğünüz gibi bu da travel sistem. Aynı şekilde ana kucağını ilk bir yıl kullanıyorsunuz,  araba koltuğu olarak da kullanabiliyorsunuz. Üstteki anlattığım modellerden tek farkı 1 yıl sonra kullanılan soldaki hali portatif değil, yani oturma kısmı çıkmıyor. O şekilde kapanıp açılıyor. İlk 1 yılda da bebek arabasında bulunuyor. Ana kucağını da direk iskelet kısmına değil, onun üzerine takıyoruz. 1 yılın sonunda da ana kucağını kaldırdığımızda soldaki haliyle kullanıyor, tek hamlede rahatça kapatıp açabiliyoruz.

3-) KALİTE VE GÜVENLİK

Elbette kalite ve güvenlik en önemli kriterlerdendi. Markaya karar verirken oğlumun konforu, güvenliği, rahatı, emniyet kemeri, arabanın kumaşı, tekerleri, fren sistemi vb. hepsini dikkate aldım. Markaya geçmeden önce 3-4 teker meselesine de değinmek istiyorum. 3 teker çok hoşuma gidiyordu. Ancak kullanıcı yorumlarında sürüşte sıkıntı çıkardığına dair bir hayli şey okudum. Düşünüyorsanız mutlaka bunu da göz önünde bulundurun.

Chicco Lite Way’e Nasıl Karar Verdim?

Chicco’nun bu ürünü ‘Chicco Lite Way Plus’ şeklinde anakucağı (oto koltuğu) ile birlikte travel olarak satılıyor. Ancak bizim başka bir vesile ile oto koltuğumuz olduğundan pusetsiz temin ettik. Sizin yoksa travel almanızı tavsiye ederim.
Karar verme sürecine gelecek olursam, bebek arabasının tipine karar verdikten sonra araştırmamı ona göre yapmaya başladım. İşim biraz daha kolaylaşmıştı. Yine markalar hakkında hiçbir fikrim yok tabi. Ama chicco lite way sürekli önüme çıkıyordu. Çok sayıda kullanıcısı ve yorum vardı. Biraz bu modelin üzerine düştüm. Dikkatimi çeken husus, çok pahalı, kaliteli bebek arabalarında dahi olumsuz yorum görmüşken bu modelde görememiş olmamdı. Belki yüzlerce yorum okudum. Herkes çok memnundu. Yıllarca kullanmıştı. Sadece çift yönlü kullanıma uygun olmaması sebebiyle bazı kullanıcılar eleştirmişti ama kadı kızında da o kadar kusur olurdu yani 🙂
Velhasıl sonunda bebek aramız alındı. Allah’a şükür 1,5 yıldır bir sorunla karşılaşmadım. Farklı kişilerin bebek arabalarını sürdüğümde ciddi sağa sola çekme olduğunu gördüm ama chicco’nunki çok rahat sürülüyordu. Minicik asansörde 360 derece dönüyordu. Aynı zamanda 4 kademe ve tam yatar pozisyona geliyor. Fren sistemi ve beş nokta emniyet kemeri de var. Kış mevsimi içinse uyku tulumu müthiş bir şey. Geçen yıl bu tulumun işlevinden habersiz bazanın altına koymuştum. Battaniyelerle boğuşup durdum. Üstüne örtünce yok orası sarkar, burası yere değer, şurası tekere sıkışır derdiyle uğraşıp durdum. Bu kış bir çıkarayım dedim, arabaya takınca geçen yıl kullanmayan aklıma şaştım! Bebek arabasının sırt kısmından geçiriliyor arka kısmı, yani bebeğin arkasını da koruyor. Ön kısmı da omuzlarına kadar çıkıyor fermuarını çekince. İçi polar gibi sıcak tutan bir kumaşla kaplanmış, dışı da rüzgar geçirmeyen kumaş. Ellerini koyabileceği cepleri de var. Bir de içinden yağmurluğu çıktı. Çok rüzgarlı günlerde ve yağmurda avantaj sağlıyor. Ancak travel sistemde bu ürünleri vermediklerini biliyorum ben tek aldığım için yanında vardı. Ek ücret ödeyerek temin edebilirsiniz. Uyku tulumu ve yağmurluk görseldeki gibi:

image

image
Peki Neyden Memnun Değilim?
Memnun olmadığım tek konu güneşliği. Oturulacak yeri dikken istediğim kadar kapatıp açabiliyorum, ancak çocuğu yatırdıkça güneşlik de geriye kayıyor ve kapanma özelliği azalıyor. Yani tam yatar pozisyona getirdiğimde güneşlik tamamen kapanmıyor havada kalıyor. Örneğin çocuk bebek arabasında uyusa yüzünü kapatmak için güneşliği kapatamıyorum. Aşağıdaki şekilde açık kalıyor. Daha fazla inmiyor.

image

Bu da merak edenler için kapalı hali:
image
Bunlar küçük şeyler gibi görülüyor ama inanın değil. Rüzgarlı bir havada çocuğunuza rüzgar çarptığında ve bunu engelleyemediğinizde tecrübe ederek önemini anlıyorsunuz. Bir araba alırken bu küçük ama hayat kolaylaştıran özelliklere lütfen dikkat edin. Bana böyle küçük tüyolar veren olmadığından ben pek dikkat edemedim. Neyse ki güneşlik problemi dışında bir sıkıntımız yok. Zaten o problemi de uyku tulumu ve yağmurlukla hallediyoruz. Sokakta, avm’de, sahilde onlarca kişiyle bebek arabası piştisi olmam da beni sinir etmiyor aksine memnun ediyor, çünkü isabetli bir seçim yaptığımı gösteriyor 🙂 Benim tavsiyelerim bu kadar. Gerçekten bu yazıyı buraya kadar okuduysan sana helal olsun! Ya araştırma aşamasındasın ya da gerçekten yararlı şeyler yazmışım demektir. Bir sonraki blogda görüşmek üzere 🙂
Reklam

Bebek Arabası Seçiminde Küçük, Ama Hayat Kurtaran Tüyolar” üzerine 16 yorum

 1. Evet ben bu yorum yerine kadar okudum :)) niye okudum ? Bende bilmiyorum 😀 çünkü iki yavru var ve iki bebek arabası.. Biri annane hediyesi biri babaanne.. Yanı ona rağmen buraya kadar okudum..
  Okuma sebebime gelince bende kendim almaya karar verdigimde baya bi araştırma yaptım.. Fiyatlar çok ucuk ucuz olanları çok basit vs idi.. Bide benim en çok hoşuma giden bebek arabasında tam yatar pozisyon.. Bazı bebek arabalarında bu özellik yok.. Ona bak buna bak sizin gibi beynim sulanmisti.. Neyse ki sonra hediye geldi :)) sizin de arabanizdan çok memnun olduğunuz başlığıni okuyunca meram ettim özelliklerini bi okumaya basladm kaptirmisim kendimi.. Yazıyı okuyana kadar kucagimda olan paşa mışıl mışıl uykuya daldı :))

  Beğen

  • Canım benim teşekkür ederim gerçekten bebek arabası işi tam bir muamma insan bir türlü karar veremiyor ve kötü çıkmasından korkuyor. Dediğin gibi bazıları çok uçuk fiyatlı, hem iyi hem uygun olur dersen de bulmak gerçekten zahmetli. Ve sonuna kadar okuduğun için çok çok teşekkür ederim. Şu yazıya girip yüzlerce kişi okumuş istatistiklerde görüyorum ama senin zahmet edip yorum yazman gerçekten çok değerli. Paşamıza da iyi uykular dilerim Allah rahatlık versin:)

   Beğen

 2. Geri bildirim: bir annenin notları

 3. Eşim illa ki traktör gibi araba alalım istiyor. Bu iş senin araştır en iyisini bul dedi. bende sizin yazısını baştan sona yorumlarıyla okudum. Acemi olduğum için çok faydalı bilgiler öğrendim. Benimde beynimin sulanmasına az kaldı. Hanım cevap bekliyor. Tavsiye ettiniz arabayı bende hanıma tavsiye edecem 🙂

  Beğen

  • O traktör gibi arabalardan etrafımda kim aldıysa sonradan bir de baston aldılar. İstisnasız. Çünkü çocuk büyümeye ağırlaşmaya başlayınca anneye ciddi zor oluyor. Kaldır indir, çok ağır hantallar. Kapatması açması zor. Ama kaliteli baston bir bebek arabası alırsanız iki kere almak zorunda kalmazsınız. Dediğim gibi bizimki chicco idi. Oğlum 3 yaşında hala zaman zaman kullanıyoruz. Bagajlara kolay sığıyor. Diğer türlerden maalesef kullanmadığım için bir şey diyemeyeceğim.

   Beğen

 4. doğru tercihinizle bize florasan gibi aydınlattığınız için teşekkür ederim. kocam traktör istiyordu. ama ben cocuk için araba istedim. İkisini de memnun etmeyi başardım teşekkürler beyzamutlu :kalp: :kalp: :kalp: :kalp: :kalp:

  Beğen

 5. Öncelikle detaylı anlatımınız için teşekkür ederim. Bahsi geçen bebek arabasına ben de bugün baktım. Arabanın sürüş kalitesi ile ilgili de sizden Bilgi isteyecektim. Arka tekerlekleri bana biraz küçük gibi geldi de. Malum bizim yol ve sokaklarımız biraz engebeli. Ve son olarak çocuk büyüdükçe arabanın kullanımında herhangi bir sıkıntı yaşadınız mı? Şimdiden teşekkürler.

  Beğen

  • Hala kullanıyorum bir sıkıntı yaşamadım. 4 yıl oldu. Ama arka tekerleri büyük olana nazaran elbette çok engebeli yerlerde dezavantajlı. Ama belirgin bir sıkıntı yaşamadım açıkçası. Bir tek kumsalda gitmiyor 🙂

   Beğen

 6. Merhaba,
  Bebeğim doğduğunda bir arkadaşım kullanmam için gayet ünlü bir markanın travel sistem Bebek Arabasıni vermişti ve kullanıyordum. Bir gün yolda giderken puset kısmı ters döndü ve bebeğim düştü o güne kadar idarelik kullandığım ve kendime yeni bir travel sistem Bebek Arabası almayı düşünüyorken kendimi tek parça, tek elle açılıp kapanan, manevralari güzel olan,tam yatarli hafif bir bebek arabası ararken buldum. İlk önce çok hafif olmasından dolayı Chicco ohlala modelinde karar kılmıştım fakat joie markasinin brisk lx modelini görünce tercihimi bu yönde kullandim. Üç aydır aktif olarak aşağı yukarı her gün her zeminde kullanıyorum ve çok çok memnunum. Şiddetle tavsiye ederim.

  Beğen

 7. Ben de uzun araştırmalardan sonra bu yazının etkisiyle travel sistem arabalardan vazgeçip bu arabayı aldım ve içim çok rahat. İlk kızımda çift yönlü bir bebek arabası almıştım ve sürüşü tam bir felaketti. Bu yüzden travel sisteme yöneldim ilk başta. Ama sonra ağırlığı ve bebek büyünce o cendere gibi sepetin içinde kalmak istemeyeceğini düşünüp tekrar baston almamak için bunu tercih ettim. Teşekkürler 🌸

  Liked by 1 kişi

 8. Merhaba. Öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim. Bende ilk başta, doğumdan itibaren kullanılabiliyor diye travel sistem istiyordum.İnternette hayranlıkla beğenip, mağazaya gidince durumun ciddiyetini anlayana denk. Gerçekten travel sistemler devasa büyüklükte ve hantallar. Yürüyüş parkuru gibi yollarda kullanmak için harika olabilir belki ama taşlı yada kaldırımlı yollarda hatta otobüse bineceğim durumlarda bebek arabasını kontrol edemem diye eşimle karar verip, travel sistemden vazgeçtik.Travel sistem alıp, sonrasında tekrar bi bebek arabası almak istesek sanırım vicdan azabında ölürüm 😄 Sonuçta az para değil.Gün geçtikçe fiyatlar uçuyor bile. Bizde tek olsun, öz olsun diye sipariş verdiğimiz baston bebek arabamız geldi bugün. Büyük bi indirim yakalayıp n11.com sitesinden 690 liraya arabamızı almış olduk çok şükür ❤ Arayışta olanlar için model ismini yazayım. Kanz check-in baston bebek arabası diye geçiyor. Sizin dikkat ettiğiniz tüm özelliklere sahip. Hatta yatar pozisyona geldiğinde tentenesi güneşten koruyacak şekilde. Tabi tek yönlü bir araba. Genelde çift yönlü baston bebek arabalarını kullananlar, çevremde de bir çok kişi şu yorumu yaptı. ” Diğer yönü kullanmak istediklerinde tekerleklere ayakların çarptığını, sürüşün diğer yöne göre zor olduğunu ve kaldırım gibi yüksek yerlerde,arabayı kaldırmak istediklerinde kolun kırılacak gibi olduğunu, hatta bazıların bu şekilde kolu kırıp tamir ettirdiklerini söylemişlerdi.” Bende madem kullanışsız oluyor diye çift yönlü bi bebek arabasından vazgeçtim. Bebeği nasıl alıştırırsak eminim o da zorlanmayacaktır.(İnşallah tabi)Hem dışarıya dönük olup etrafını keşfetmesi daha keyifli olacaktır. Biz ona farkındalık yaratalım yeter.Neyse kullanıcı yorumlarına baktığımda da herkes çok memnun olduğunu dile getirmişler. Sürüşün rahat olduğunu, manevraları kolay yaptığını söylemişler. Gerçekten hafif ve katlandığında valiz boyutuna geliyor ve valiz gibi sürülebiliyor. Aileden uzakta olunca uçak ve otobüs seyehatlerinde kolaylık olur diye düşündük.Bu kadar uzun niye yazdın diyecek olursanız,belki benim gibi akın akın yorum arayan, blog yazılarını gezen birileri vardır, benim yorumumu denk gelir de faydası olur diye 🙈 Tüm bu yazdıklarımdan sonra size şunu soracaktım. Yatar pozisyona geldiği için doğumdan itibaren ilk 6 ay bu baston bebek arabasını kullanamaz mıyız ? Sağlık ocağına vs gitmem gerektiğinde, yatar pozisyona getirip içine kalın battaniye serip kullansam olur mu? Deneyimli bir anne olarak cevap verirseniz çok mutlu olurum 😊

  Beğen

  • Teşekkürler açıklayıcı yorumunuz için🌸 evet ben de aynen o şekilde battaniyeyle kullandım🌸 zaten ilk altı ay çok fazla dışarı çıkılmadığı için idare ediyor

   Liked by 1 kişi

 9. Merhabalar
  Bircok yorum yazan anne-baba gibi ben de arastirdikca kayboldum. Hem yenidogana uygun olsun,hem uzun sure kullanayim,hem arabada az yer tutsun istiyorum. Yazdiklariniz gercekten cok aydinlatici oldu,Allah razi olsun. Ben Almanya da yasiyorum ve burda Liteway plus yok ne yazik ki. Onun yerine trio sprint black var. 3 parca… sanirim ona yonelicem ben de. Agirliklari ve genel özellikleri asagi yukari ayni. Sizin bir bilginiz var mi?

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s