Çocuğuna Şiddet Uygulamadığına Emin Misin?

  

Şiddet deyince aklımıza sadece fiziksel olan geliyor. Oysa birçok aile sözleriyle, tavırlarıyla çocuğuna psikolojik ve duygusal şiddet uyguladığının farkında değil.  Ve bazen bunlar fiziksel şiddetten daha derin ruhsal yaralara sebep olabiliyor. Peki psikolojik ve duygusal şiddet nedir? Birçok anneden duyduğumuz, bizim de farkında olmadan sarf ettiğimiz cümleler bu kategorilere girer mi?

Psikolojik ve Duygusal Şiddet

“Yeter artık intihar edeceğim, atarım seni aşağıya, babandan ayrılacağım sizi terk edeceğim, seni dilencilere vereceğim. ” gibi söylemler kişinin psikolojisini bozacağı, ağır travmatik haller yaşatacağı için buna psikolojik şiddet diyoruz.
” Seni sevmiyorum bıktım senin yaptıklarından. “, “Bu kaçıncı yanlış yine beceremedin işte! ” “Ben senin yaşındayken okulda çok başarılıydım sen bir türlü yapamıyorsun ” “Yine mi yapamadın, hiç şaşırmadım!” gibi söylemler ise kişi de suçluluk, yetersizlik ve değersizlik gibi duygular uyandırır. Bu yüzden bu duygusal şiddettir. Çocuğun herhangi bir konu hakkındaki fikri duruşu ya da söylemi için aşağılayıcı bakış atma, dudak bükme de değersizlik hissi uyandırır. Şiddetin herhangi birine maruz kalan çocuklarda üç hal görüşürüz:
1. Çocuk ihmal edildikçe ihmal eden kişiye karşı aşırı bağlanma hisseder. Aslında ona bağlanabilmek için ihmal edilmişliğini giderebilmek için kendince çaba harcar. Toplumda şımarıklık, yılışıklık diye tabir edilen anlamsız hareketler sergiler, bazen de anne babanın hoşuna giden tavırlar sergiler şirinlik gösterir. Aslında tüm bunlar bir çocukluk dramıdır.
2. Anne hala sertliğini koruyorsa evde oradan oraya atlar, bedenine ve eşyalara zarar verir. Mesela bir bardak suyu alıp annesinin yüzüne atar. Bunları yaparken hep anneye erişmeye çalışır aslında.
3. Anne şiddete devam ediyorsa çocuk bundan kurtulmak için bu kez de kendisinden de istenirse onu yapar, sonuç yine hüsransa içiyle dış dünyasını ayrıştırmaya başlar ve sahte benlik oluşur. Yine evin cici çocuğudur ama örneğin kardeşine annesinden nefret ettiğini söyler. Bunu duyan ebeveynler çocuğun daha da üstüne gider.

Sonuç olarak çocuğun yapacağı bir şey kalmaz anneyi duymamaya onu hissetmeye başlar ve duyarsızlık evresine girer. Yani şiddete maruz kalan çocuklar adım adım (1) edilgenleşir ve (2)sahte benlik oluşturur sonrada (3)duyarsızlaşır.

 

  Bir anne çocuğuna neden şiddet uygular?

1. Yetersizlik Duygusu: Çocuğa şiddet konusunda karşımıza çıkan 10’u sor annenin fizyolojik olarak yetersiz kalmasıdır. Aşırı kilo fazla yorgunluk demir ve vitamin eksiklikleri veya kronik rahatsızlıklar sebebiyle kendini kötü hisseden anne çocuklarına şiddet uygular. Çünkü bu şekilde çocuğun ihtiyaçlarının önüne geçmesi, bastırması gerekmektedir. Yoksa kendi yetersizliğini ortaya çıkar..
2. Çocukluk yılları:Anne çocukluk yıllarında şiddet gördüyse çocuğuna da benzerlerini uygular. Hatta “Biz dayak yedik ve kötü insanlar mıyız, falanca babasından o kadar sopa yedi doktor oldu. ” gibi sözlerle haklılığını ispata gelişir. Ancak çocukluğunda şiddet gören yetişkinlerde kitap okuyarak ruhsal anlamda iyi kişilerle arkadaş olarak, eşinin desteğini alarak ya da birlikte süreciyle bu özelliğini yenebilir.

3. Ben merkezci olmak: ben merkezci kişiler çocuğunun yaşamını da kendi arzusuna uygun şekillendirmeye çalışır. Ortak bir noktada buluşmayı kabul etmez. Her şeyin en iyisini kendisi biliyordur. Çocuğun okulda başarılı olmasını, arkadaşlarıyla iyi geçmesini, kardeşini kıskanmamasını ister. Bir sıkıntı ile karşılaştığı zaman çılgına döner ve şiddet uygular.

4. Yaşama sevinci yoksa: psikolojik veya ruhsal sıkıntıları olan eşiyle veya çevresiyle problemler yaşayan annelerden çocuğuna yetişebilmesini beklemek doğru değildir. Eşinin çevresinin destek olması veya psikolojik destek ile hayata bağlanması gerekmektedir.

5. Anne yeterli miktarda uyumalı: bende de bütün annelerde olduğu gibi çocuk uyuduktan sonra kendim için bir şeyler yapmak, oturmak, kitap okumak vb. istekler oluyor. Ama sanırım bunu abartıp geç saatlere kadar uykusuz kalmamak lazım. Çünkü uykusuz olmak insanı agresifleştiriyor. Geçen gün saat gece ikiye doğru yattım eymen de sabah sekizde uyandı. Gün içinde çok agresif ve tahammülsüz olduğumu farkettim. Eymen’in yaptığı yaramazlıklar, mızmızlıklar gözüme batıyor sinirleniyordum. Ona bir şey dememek için dişlerimi sıkıyordum. Önce eymen bugün neden böyle diye aklımdan geçirdim. Fakat sonra uykusuz olduğumdan hareketlerini bu şekilde algıladığımı fark ettim. Şiddete eğilimli insanların benim bu halimde iken şiddet uygulayabileceğini düşünüyorum. Çünkü ben oğluma kızmamak için kendimi çok zor tuttum. O yüzden gerçekten bir annenin uyku düzenine çok dikkat etmesi gerekiyor.

Bkz: Adem Güneş’in Güvenli Bağlanma kitabından alıntılar yapılmıştır.

Reklam

Çocuğuna Şiddet Uygulamadığına Emin Misin?” üzerine 2 yorum

  1. Beyza hanım merabalar ben Aybüke dün sizin instagram dan takibe başladım ve tebrik etmek istedim.hakikaten heykeltıraş olmak için bile bir suru mulakattan gecirilirken biz birden bire anne olup büyütmeye çalışıyoruz.tabiki bunlar kendi adıma…sizi takdir etmemek elde değil sizinle sohbet etmeyi çok isterim.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s