Gün Yüzü Görmedik Mi?

 3-4 hafta önce Eymen’le geleneksel öğle gezintimize çıkmıştık. Biraz bebek arabasıyla dolaşıyor, parka gidiyor, sonra yine bebek arabasıyla dolaşıyor ve Eymen uyuyunca da eve geliyordum. Oturduğumuz caddede sürekli aynı yerde karpuz satan bir adam “Abla!” dedi. Birden konuşmaya başladı.

“Bir adam Peygamberimize sordu ‘İnsanlar içinde en güzel muamelede bulunmayı hak eden kimdir?’ Peygamberimiz ‘Annen!’ buyurdu.O ‘Sonra kimdir?’ diye sordu Peygamberimiz ‘Annen!’ dedi. O ‘Sonra kim gelir?’ diye sordu. ‘Annen!’ dedi. O ‘Sonra kim gelir?’ dedi Peygamberimiz ‘Babandır.’ buyurdu.” Adam devam etti: ‘3 gündür seni görüyorum çocuğunu gezdiriyorsun. İnşallah büyüdüğünde kıymetini bilir.’ “İnşallah.” dedim, ayrıldım. 2 gün önce pazara gittim. Karnabahar görünce tezgaha yanaştım, satıcıya bakmıyorum tabi gözüm tezgahta. “Hoşgeldin abla tanıdın mı?” dedi. Önce bir tanıyamadım, sonra “Aa evet tanıdım.” dedim. “Yine çocuğu gezdiriyorsun. Al sana 2 lira olur.” dedi. Aldım. Çok dolu sanırım başladı konuşmaya ben seçerken. “İnsanlar nasıl yaşıyor, biz nasıl? 39 yaşıma geldim, gün yüzü görmedim. Bakıyorum insanlara neleri var, bizim neyimiz var? İstanbul’da geçim zor.” dedi. “Şükür halimize.” dedim. “Şükür de…” dedi. Öylece ayrıldım tezgahtan. Sebze satarak geçimini sağlıyordu, zordu, yorucuydu, kıt kanaat geçiniyordu belki. Ama ne halde olanlar vardı değil mi? Sen evine ekmek götürüyorsan, kuru ekmeğe muhtaçlar var. Sen sobaya odun taşıyorsan, sobası bile olmayan, hatta soba koyacak evi olmayan var. Bugün de cuma münasebetiyle hadisleri karıştırırken bu hadis denk geldi. Bu hikaye de oradan türedi işte, beni de böyle yazdırdı:

“Dünyalık imkânlar itibariyle sizden daha aşağı olanlara bakınız! Sizden daha iyi konumda olanlara bakmayınız! Bu bakış açısı Allah’ın üzerinizdeki nimetini hor görmemeniz için en uygun olandır.” (Hadis-i şerif)
Ne muhteşem tespit. Bizden yukardakilere bakınca Allah’ın bize verdiği nimetlerin farkına varmıyor ve nankörlük ediyoruz. Mevlana da ne güzel söylemiş: “Dünya hayatı için sizden daha aşağı olanlara, ahiret hayatı içinse daha yukarı olanlara bakın.” Biz sanırım sözü tersten dinlettik kulaklarımıza. Dünya hayatına dair gözümüzü Nirvana’ya diktik. Ahiret hayatına dair ise, dini her konuda ahkam kestik, küçümsedik, kibire kapıldık. Allah doğru yoldan ayırmasın ne diyelim?

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s