Güvenli Bağlanmanın Temeli: Anne ile Yatma

image
Bu konuda her kafadan bir ses çıkıyor. Kimisi ‘Aman alışmasın’ derken, kimisi de ‘Eninde sonunda tek başına yatacak. Bırakalım da en ihtiyaç duyduğu zamanda bebek annesinin kokusuyla uyusun.’ diyor.Uzmanlar da bu konuda ikiye ayrılmış durumda. Ben bu konunun annenin vicdanıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Anne iç güdüleriyle hareket etmeli ve:’ Ben nasıl daha mutluyum? Daha da önemlisi bebeğim nasıl mutlu?’ diye sormalı kendine. Ben bu konuda Adem Güneş’in söylediklerini vicdanıma uygun buluyorum. Annesinin kucağına minik bedenini yaslayıp uyumak isteyen saf, korunmasız bir bebeği sırf alışmasın, ben rahat edeyim düşüncesiyle zorla ayırmayı acımasız buluyorum. Gelelim uzmanımızın görüşlerine:

Anne ile yatan çocuklar güven duygusuna sahip olurlar. Gözlemlenecek olursa anne yatağından ayrılan çocuk tepki gösterir, ağlar. Bu ağlama çocuğun kaygıya büründüğünün işaretidir. Çocuk annesini yanında istemektedir ve oldukça haklıdır. Çünkü uykuya yabancıdır ve rüyasında gördükleriyle gerçeği ayıramaz. Çocuk uyurken üşürse ya da hararetlenirse kötü rüyalar görür. Çocuğun beden sıcaklığının 36,5 derecede tutmak gerekir ve bu zordur. Oysa anneyle yatan bebekler doğal şekilde ısınır ve vücud sıcaklıkları 36,5 derece olur. Rahat bir uyku uyurlar.

Ayrıca birlikte yatmak anne bebeğin bağlanmasına sebep olur. Bebeğin nefes alışı, annenin bağrına sokulması, minik bedeni, sıcaklığı, masumiyetini hisseden anne bebeğine kendini daha keyifle bırakır. (Gerçekten bunu ancak yaşayarak anlayabilirsiniz.Ben Eymen’le birlikte yatmaya başlayınca bunun  ne kadar muhteşem bir duygu olduğunu tattım. Tarif etmek bile zor bu huzuru.) Yeni doğan bebek bedenen anneden ayrılsa da ruhen ayrılmaz. Bunu düşünmeden bebeği ayırmak onu paniğe sokar, irkilerek uyanır, ağlar.

Çocuğu sallamak, ağlaya ağlaya uyutmaya çalışmak ciddi problemlere sebebiyet verir. (Eymen’i sallamadığım için ilk aylarda ya emzirerek uyutuyordum ya da yatağına koyuyordum  pış pışlıyordum kendi kendine uyuyordu.. Ayağa kalkmaya başlayınca böyle uyumamaya başladı. Ben paniğe kapıldım, uyutamıyordum. Beşiğine bırakıp saatlerce ağlatma yöntemini okudum sonra. Çocuk saatlerce ağlıyor, sonunda uyuyakalıyordu. Birkaç gün böyle geçtikten sonra artık yatağına bırakınca ağlamadan uyuyordu. .Çaresizlikten dolayı yapsam mı diye düşündüm. Ama okuduğum başka yazılar ve vicdanım buna izin vermedi. Kendi rahatım için yapacaktım bunu. Ve onun ilerde kendi kendine uyumaya alışmasına sebep olan şey ‘Uyumayı öğrenmesi’ değil, ‘öğrenilmiş çaresizlik’ dediğimiz kavram olacaktı. Yani annesinin gelmesinden ümidi kesecek ve bu çaresizlik içinde uyuyacaktı. Sonra bu alışkanlığa dönüşecekti belki ama bunu ona yapamazdım. Güvenli bağlanma kadar güvenli ayrılma da önemliydi. Böyle bir yöntem güvenli ayrılma mıydı? Bana göre hayır! Üstelik onunla sarmaş dolaş ne kadar yatabilecektim? Belki ilerde kendisi istemeyecekti ya da her gün olmayacaktı bu. Hem böyle minik bir bedene ne zaman sahip olacaktı? Kucağıma ne zamana kadar sığacaktı? İşte bu soruları sordum kendime ve bu yöntemden vazgeçtim. Yatakta yanına yatarak birlikte uyumaya başladık. Onun bana sokularak uyuması, sıcaklığı, minik elleri bedeni… Tüm bunlar tarif edilemez şeyler. Elbette bu şekilde uyuması için kendisinin uyumayı istemesi gerekiyor.  Yoksa kalkıp gidiyor, zor yanı bu. Ama hangi uyutma yöntemi kolay ki. En azından bunun avantajı dezavantajından çok büyük.Bir de gece boyu birlikte mi yatıyoruz meselesi var. Adem Güneş sakıncası olmadığını söylüyor. Benim uygulamam şu: Eymenle birlikte bizim yatağımıza yatıyoruz. O uyuyunca etrafına koruması için yastık koyup kalkıyorum. Birkaç saat öyle yatıyor. Biz yatacağımız zaman beşiğine alıyorum (beşik odamızda). Gece uyanıp çok tatlı bir sesle “Anne, baba.” diye bize sesleniyor. Ben de tekrar alıp yanımıza koyuyorum. Çoğunlukla bu şekilde sabahlıyoruz.) Çocukların anne kucağında uyumak istemesi geçici ve normal bir süreçtir. Bundan sonrasını aşağıdaki resimden takip ediniz 🙂

image

 

Bebeğime yatarken zarar verirsem diye düşünen anneler olabilir. Yapılan araştırmalara göre bebek ölümlerine sebep olan annelerin alkollü ya da uyuşturucu kullanıp uyuyan, anti depresan ilaçları alan, günü aşırı yorucu tamamylayan anneler olduğu görülür. Anneler özellikle ilk 6 ay zaten çok hassas uyur. (Ufacık harekette irkilerek uyanıyoruz değil mi?) Eğer anne kendine güvenemiyorsa beşiği yanına alıp parmaklıklarını kaldırarak bebeğinin kendisine engelsiz ulaşması için imkan vermeli.

Reklam

Güvenli Bağlanmanın Temeli: Anne ile Yatma” üzerine 2 yorum

  1. Beyza hanım merhaba bende bir anneyim ama vicdan azaplarımla doluyum 4buçuk yaşında kızım ve 3 bçuuk yaşında oğlum var.ben de şiddet uyguladım özellikle oğluma kızdım bağırdım okdr içim yanıyor ve acıyorki anlatamıyrm bile bunu.bunları iyileştirmek istiyrz tabi haliyle 2 çocukla mücadlee etmek bazen yoruyor ve ses oktavım yükseliyor keşke hiö olmasa hep sakin kalabilsem kızınca kendi kendime daha çok kızıyorum diyrm ne yapman gerketiğini biliyorsun ve sen böyle yaptığın için bu çocuk daha verimli ve daha akıllı uslu olmayacak eee derdin ne ozmn sakinleş diyrm kendime.ben oğluma şiddet uyguladım en büyük azabım bu benm Allah affetsin inşaAllah çok üzülüyrm ve şimdi davranış bozukluklukları olduğnu düşünüyrm biriyle oyun oynarken hep saldırgan kavga eder pozisyonda bu süreci nasıl aşabilirim bunlar ona ilerisi için çok hasar verir mi nasıl hızlıca iyileşebiliriz inşaAllah en kısa zamanda cvp verirsiniz tşkrederim.

    Beğen

    • Merhaba. Keşke olmasaydı ama artık olan olmuş. Geçmişi unutup, yaraları tedavi etmeye çalışıp geleceğe bakmak lazım.Siz de zaten şiddetin bir işe yaramadığını daha fazla soruna sebep olduğunu fark etmişsiniz. Bu noktada her şeyden önce sizin sakinleşmeniz gerekiyor. Bu noktada bir uzmandan destek almanız sizin için iyi olabilir. Çünkü bizim de sakin kalamamamızın altında birçok sebep yatıyor ve bunların su yüzüne çıkarılıp düzeltilmesi gerekiyor. Bu da bir uzman yardımıyla daha kolay oluyor. Gidemezseniz de mutlaka ademgunes.com ‘a girip arama yerine probleminizi yazın. ‘Şiddet, sinir, yeniden bağlanma, sakinlik’ vb aklınıza ne geliyorsa. Bunun dışında youtube’dan ‘Pedagoji Okulu’ videoalarından seçtiğiniz konuları dinleyin. Ayrıca ‘Telegram’ uygulamasını indirip ‘pedagoji okulu’ na üye olursanız her gün telefonunuza konularına göre kayıtlar geliyor. Konuya göre dinleyebilirsiniz.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s