Güvenli Bağlanma/ Emzirmenin Önemi ve Sütten Kesme

image

Emme refleksi bebeğin anneye bağlanmasında önemli rol oynar. Anne göğsünün korku giderici özelliği de vardır. Çocuk korkunca annesinin göğsüne gider. Zira anne göğsü çocuğun zihninde korku giderici, teselli edici olarak kodludur. Çocuklar anne göğsünde kaygılarını giderir.

Yazar bir de kitapta bir annenin sorunlarından bahsetmiş. Anne çocuk emerken rahat değil, bir an önce emsin gitsin istiyor, tedirgin, kendini çocuğa bırakmıyor. Ve sonunda bebek emmeyi reddediyor. Çünkü hissediyor. Bu tip vakalar çok oluyormuş. Birçok bebeğin erkenden memeyi bırakma sebebi güvenli bağlanma sorunları diyor pedagog. Tabi bu bir genelleme değil. O yüzden bebeğimizi emzirirken kendimizi tamamen ona bırakmalı, huzurla keyifle emzirmeliymişiz.

Bazı sebeplerden ötürü emziremeyen anneler de bebeğiyle tensel teması ihmal etmemeli. Biberonla mama verirken kucağına almalı, göğsüne yatırmalı, sevgiyle dokunmalı, varlığını hissettirmelidir. Süt veren de veremeyen anne de mümkün olduğunca kaygılarından arınıp kendini bebeğine bırakabilmelidir.

Bebek Sütten Nasıl Kesilmeli

BEBEK SÜTTEN NASIL KESİLMELİ?

Bazıları sütten kesmek için çocuğunu terk eder ya da göğsüne pamuk koyar, salça sürer. Bunlar yanlıştır. Çocuk 2 yıl bağlandığı anne göğsünden tiksinerek ayrılmamalıdır. Çocukta agresiflik huzursuzluk oluşabilir. 24. aydan itibaren emme refleksi yavaş yavaş kaybolur. Ama çocuk tam tersi anneyi daha çok emmek ister. Çünkü doymuyordur, yorulur, sinirlenir. (Birçok anne de bu aylarda çocuk iyice emmeye düştü nasıl bırakacak diye telaşlanır.) Anne buradaki sinyali iyi anlamalı ve emzirmenin sonlandırılması gerektiğini düşünmelidir. Çocukların emmeyi bırakma süresi farklı farklıdır. Kimisi 1-2 haftada kimisi 3-4 haftada bırakır. Çocuk otuz ayı doldurduktan sonra emiyorsa artık onunki güven alma ya da doyma değil alışkanlıktır. Sütten kesmede kademeli bıraktırma yöntemi izlenmelidir. Önce gündüz emzirme yarıya düşürülmelidir. Çocuk gelip emmek ister, ağlar. Anne bu esnada göğsünü veremese de kendini vermelidir. Yakın temas içinde olmalı, onunla bütünleşmeli, ilgisini başka yöne çekmeli “Süt gelsin ondan sonra vereyim.” gibi sözlerle sonraki emme saatini işaret etmelidir. Ve saat geldiğinde çocuğun aklına gelmese de çağırıp emzirmelidir. Bu 1 hafta sürmeli 2. haftada emzirme aralıkları 2 saat daha, bu hafta sonunda da 2 saat daha artırılmalıdır. Zamanla çocuk bir sabah bir akşam yatmadan emer hale gelir. Çocuk buna alışınca sabahki de bırakılmalı geceleri ise sırayla devam sütü, su ve anne sütü verilmelidir. Son aşamada da anne sütü sadece yatarken verilmelidir. Birkaç hafta sonra o da bırakılmalıdır.

Adem Güneş

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s