Sevimli Taşlar

 Merhaba,

Sanırım en severek yazacağım bölümlerden biri ‘Hobi Dünyam’ kategorisi. Bebeğim olana kadar böyle şeylere merakım olduğunu bilmezdim. Ne zaman ki öğretmenliğe ara verdim, bebeğim oldu; evde bir şeyler üretme isteği doğdu içimde. Günün yorucu temposu arasında sessizlikte böyle şeylerle uğraşmak rahatlatıyor beni. Eee bu Beyza nasıl yapıyor bu işleri bebek, yemek aş, temizlik dediğinizi duyar gibiyim. Kulağıma da gelmiyor değil haberiniz olsun 🙂 😉 Bu taşları tamamlamak aylarımı aldı. Oturup on dakika on dakika yaparak nasıl bitebilirse öyle bitti işte. O kadar çok şey var ki aklımda yapacak. Yaptıkça buraya koyayım merakı olanlara da fikir olsun 🙂 İlk hobi çalışmamız taş boyama.

İlk işimiz düz taşlar edinmek. Deniz olan bir yerde oturuyorsanız işiniz kolay. Değilse bir yakınınızdan rica edip görüşünce alabilirsiniz ya da yazın tatile çıkınca toplayabilirsiniz. Benim taşlarım Antalya mahsulü 🙂 Daha sonra istediğimiz renklerde akrilik boya alıyoruz. Bende biraz akrilik, biraz da enamel cam boyası vardı hepsinden kullandım. Boyarken hobi malzemeleri satan yerlerde olan ponpon fırça kullandım. Onun da resmini koyuyorum.


Normal fırçada daha fazla fırça izi kalıyor. Ponpon fırçayla pat pay hafif darbelerle boyuyoruz. Çok eğlenceli boyaması 😊 Farklı renk boyaya geçiş yapacakken ponpon fırçayı yıkayın çünkü renkler karışıyor. Zaten pakette 3-4 tane fırça olduğundan ıslaklar kururken diğerlerini yapabiliyoruz. Ama yine de kolay kuruması için güneşli bir gün tercih etmek ya da kısa yoldan kalorifer üzerinde kurutmak seçilebilir 🙂 Tek kat boyamak taşı kapatmaya yetmeyeceği için boyadıktan sonra kurumasını bekliyoruz ve kapanana kadar aynı işlemi tekrarlıyoruz. İsteyen sade haliyle bırakabilir, isteyen benim gibi şekil yapabilir. Şekilleri yapmak için ucu oldukça ince bir fırça kullanmanızı öneririm. Bir de yapacağınız şekilleri kurşun kalemle hafifçe çizip onun hizasından yapın çünkü boya taşınca sıkıntı oluyor, hemen silmeniz gerekiyor. Yanlış yapınca bekletmiyoruz o yüzden hemen siliyoruz. Şekiller konusunda google amcadan, pinterestten yardım alabilirsiniz 🙂 Taşlar kuruduktan sonra sprey vernik kullanarak vernikliyoruz. Ben hemen verniklemediğim için koyduğum tabakta birbirlerine yapışmışlar ve yer yer kopmalar olmuş tekrar boyamak zorunda kaldım. O yüzden hemen verniklemek en güzeli. Kurudukça 2-3 kat verniklersek güzel olur. Kolay gelsin 🙂

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s