Aktarma Etkinlikleri (+12 ay)


Aktarma etkinlikleri 1 yaştan itibaren yapabileceğiniz etkinlikler. Gördüğünüz gibi ilk resimde elle, diğerinde kaşıkla yapıyoruz. Altına bir tepsi, sofra bezi koymak yararınıza olur çünkü çok dağılıyor. Başlangıç olarak elle olan tercih edilebilir. Daha büyük çocuklarda da kaptan bardağa vb. denenebilir.

Önce aktarmanın nasıl yapılacağını bebeğimize gösteriyoruz. Daha sonra sessizce onun yapmasını izliyoruz. Müdahale etmemeye çalışıyoruz. Zaten bir süre sonra döküp saçmaya başlayacaktır 🙂 Biraz da istediği gibi oynamasına izin verdikten sonra kaldırabiliriz.


Bu da suyla aktarma. 1,5 yaş civarında yapılsa daha verimli olur sanırım. Süngerle bir kaptan su alıp diğer kaba sıkıyoruz. Mutlaka banyoda ya da balkonda yapın, çünkü her yer ıslanıyor 🙂 Malum onlardan hiçbir yere su damlatmadan bunu başarabilmelirini bekleyemeyiz ☺️.


Son olarak da postit aktarma. Bir zeminin ortasına çizgi çekerek ya da bir zeminden diğerine olacak şekilde yapılabilir. Eymen bunu yaparken 17 aylıktı.Parmaklar çalışıyor, aktarılırken renkler söyleniyor. Bunu çok sevmedi ilerde bir kere daha deneyeceğiz.

Bebeğimiz aktarmayı yarım bıraktıysa biz tamamlıyoruz. Sonra da bebeğimizin ayına göre birlikte toplayıp sonlandırıyoruz. Bu etkinlikte el-göz koordinasyonu, küçük kas gelişimi ön planda. Kaşık tutma egzersizi olarak da bire bir. İyi eğlenceler ☺️🎈

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s