Gebelikteki İlk İşimiz!

Gebelikteki İlk İşimiz!

Karnımdaydı. Ama hissedemiyordum. Karmakarışıktım. Kendimi ne anne gibi hissedebiliyordum, ne de o yokmuş gibi davranabiliyordum.

-Ben daha küçük değil miydim? Anne olmak için biraz küçüktüm sanki evet evet..

-Hey! Öğretmensin sen unuttun mu? Onlarca kişilik sınıflardaki bıcırıklarla uğraşıyorsun. Anne de olabilirsin elbette.

– Peki tamam sustum. Ben onun annesiyim. Onun… O kim? Henüz adı yok. “Benim” … “Benim emanetim.”… “Allah’ın kucağıma koyacağı en güzel emanet.” … Hem emanet hem hediye… Ama henüz evlat duygusunu içimde tamamen hissedemiyordum tabi. Daha karnım bile büyümedi hey! Nasıl hissedebilirim ki tontiş karınlılar 🙂 Hamile kaldığımı öğrendiğimde yaptığım ilk şeylerden biri elbette ki hatim başlamak oldu. Mevla’nın bu dünyaya gönderdiği küçük kul yine O’nun sözleriyle merhaba demeliydi kainata. Üstü başı dua kokmalıydı anneler! Hemen başladım, tabi sesli okuyarak. Sesli okumalıydım ki o da duymalıydı. Duyacağını biliyordum. Karnı, benim karnımda doyuyordu. Ruhu da şimdiden doymalıydı. Bana şimdiden yarar sağlamaya başlamıştı minik kelebeğim. Çünkü sayesinde bol bol Kur’an okuyordum ve epey hızlanmıştım. Evet bayanlar Kur’an okumada hızlanmanın birinci şartı sesli ve az az da olsa sık okumaktır. Kendi okuduğum hatim dışında bir tane de yakınlarıma dağıtıp 2. hatimi tamamladım.

Bilimsel olarak da ispatlanmıştır ki bebek annenin her hareketinden etkilenir. Sinirlenmesinden, mutlu olmasından, üzülmesinden… Dinimizce de annenin davranışları çocuğu etkiler. Edebi, hayâsı, davranışları bebeğe tesir eder. Okuduğumuz Kur’an’ın da tesir etmeyeceğini düşünmeyelim bu yüzden. Hatta yapabilen, daha fazla hatim yapsın. O minik melekler kim bilir hangi alemlerden geliyor…

Sonuç olarak işte gebeliğin ilk şartı bu bayanlar; hatim başlıyoruz 😊

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s